Jak vybrat brusná tělíska

Volba typu brusného tělíska s diamantovým nebo CBN brusivem pro broušení otvorů v závislosti na rozměru otvoru, broušeném materiálu, přídavku a kvalitě opracování.

                                                    

Jak vybrat brusivo pro broušení otvorů v kaleném tvrdém materiálu, tvrdokovu...

Při výběru - nákupu brusného tělíska z diamantu nebo CBN pro broušení otvorů se řídíme těmito parametry:

1. Broušený materiál: dle broušeného materiálu zvolíme brusivo diamantové nebo CBN. Diamantovým brusivem brousíme tvrdokovy (slinuté karbidy), keramiku, sklo a další tvrdé neželezné materiály. CBN brusivo používáme na tepelně zpracované (kalené) nebo jinak zušlechtěné oceli. 


2. Rozměr otvoru: průměr brusného tělíska by měl být 80-90% průměru broušeného otvoru. Při větším průměru brusného tělíska může již být problém s chlazením, zvláště ve slepém otvoru. Důležité je přesné nasměrování trysek s chladící kapalinou. Při menším průměru se zhoršuje stabilita a životnost brusiva. 

3. Přídavek a opracování: v závislosti na velikosti přídavku a požadovaném opracování zvolíme zrnitost brusiva.
Máme-li velký přídavek a přitom požadujeme jemné opracování (Ra 0,4), musíme mít tělísko hrubé pro hrubování a jemné pro dokončování. Na e-shopu naleznete u produktů tabulku se zrnitostmi diamantu a CBN, kde je u každé zrnitosti uvedeno, jakého opracování dosáhnete.

4. Hloubka a přesnost otvoru: v závislosti na poměru hloubky/průměru otvoru a přesnosti otvoru (tvarové nebo rozměrové tolerance v setinách, či tisícinách mm) volíme buď základní stopky z oceli nebo stopky z tvrdokovu značené u produktů VHM. Tyto tvrdokovové VHM stopky mají maximální tuhost a umožňují velmi produktivní broušení otvorů s maximální přesností.

Málé průměry do 3mm dodáváme standardně na prémiových TK stopkách bez navýšení ceny oproti ocelovým !!!

 
        

Naše doporučení:

Výše uvedené informace platí pro nástrojařskou výrobu v menších seriích. Při seriové a vekoseriové výrobě otvorů průměr 5 mm a větších je pro broušení kalených ocelí vhodnější brusivo CBN v keramické vazbě.