Jak vybrat pasty

Výběr zrnitosti diamantové lapovací pasty pro dosažení požadovaného opracování tvrdých materiálů (kalená ocel, tvrdokov, keramika, sklo, kámen, polodrahokamy ale i jakýkoliv jiný materiál).

Jak vybrat diamantové lapovací pasty? Diamantové lapovací pasty používáme pro dosažení požadovaného opracování - lapování  težko obrobitelných - tvrdých materiálů (kalená ocel, tvrdokov, keramika, sklo, kámen, polodrahokamy ale i jakýkoliv jiný materiál). Diamantové pasty se liší především zrnitostí, případně koncentrací diamantu a velikostí balení. Skladem máme k dispozici standardní balení po 5 g v plastovém dávkovači v nejběžnější střední koncentraci.

Pro výběr zrnitosti diamantové lapovací pasty jsou rozhodující tyto parametry:

1. výchozí opracování: Běžné opracování po jemném soustružení nebo frézování je Ra 1,6 - 0,8. Dnes lze soustružit kalené oceli i tvrdokovy pomocí CBN a PKD nástrojů i na Ra 0,2 -Ra 0,1. Po jemném broušení je opracování běžně Ra 0,8 - Ra 0,2. Zrnitost pasty volíme dle následující tabulky, v které je uvedeno, jaké opracování a jakou pastou dosáhneme. Pro začátek lapování doporučujeme použít zrnitost o jeden řádek jemnější než je výchozí opracování. Tím se povrch rovnoměrně srovná tak aby v něm nebyly rýhy.

2. požadované opracování: Zrnitost dokončovací pasty volíme dle následující tabulky, v které je uvedeno, jaké opracování a jakou pastou dosáhneme. Pokud jsou mezi výchozí lapovací pastou a dokončovací lapovací pastou v tabulce více než 2 řádky, musíme mezi nimi použít další (střední) zrnitost. Ideální je postupovat ob jednu zrnitost.
 


Například: Výchozí opracování Ra 0,2 a požadované opracování Ra 0,05 - použijeme postupně pasty 40/28, pak 14/10 a na závěr 7/5.

Zde můžete diamantové pasty objednat