Přesné broušení a orovnávání

V automobilovém průmyslu, například při výrobě vstřikovacích čerpadel pro dieselové motory se brousí otvory a sedla trysek o průměru 3–6 mm s přesností desetin mikronu! Při výrobě speciálních ložisek jsou dnes také kladeny extrémně vysoké nároky na tvar a přesnost oběžných drah. Nástrojárny jsou nuceny obrábět nové typy nejtvrdších materiálů v nejvyšších přesnostech…
  •  Trendy v tvarovém orovnávání

Trendem nejpřesnějšího a nejekonomičtějšího tvarování kotoučů v malosériové výrobě je rotační orovnávání diamantovou CNC profilovací kladkou. Geometrický tvar kladky se skládá z rádiusu a přímek. Požadovaný profil je pak docílen pomocí programu CNC řídicího systému. Rotační kladka je upnuta na speciálním orovnávacím zařízení – vřeteni. Velký počet diamantů vsazených po obvodě kladky zajišťuje mnohonásobně delší životnost oproti statickému orovnávači s jedním diamantem.

Dle způsobu osazení může být kladka opakovaně opravena – přebroušena do původního tvaru. Namísto standardního osazení přírodními diamanty nebo PKD elementy je dnes jednoznačným trendem osazení syntetickými CVD diamantovými tyčinkami. CVD kladky vykazují nejvyšší životnost a i přes vyšší cenu i jednoznačně nejvýhodnější ekonomiku výroby. Nadále se používají také střechovitě broušené orovnávače typu Diaform. Velmi prosazovanou alternativou je orovnávání výměnnými břitovými destičkami TNXX, které mají tři břity s úhlem 60°. Vždy je dráha orovnávače řízena programem CNC řídícího systému. Pro sériovou hromadnou výrobu jsou jednoznačným trendem tvarové diamantové kladky. Kladka zápichem natvaruje kotouč a kotouč zápichem vybrousí tvar s maximální přesností a opakovatelností.

                                                            

  • Trendy v rovinném orovnávání

Ekonomicky nejvýhodnější je stále použití vícezrnných orovnávačů ve tvaru agregátů a roletek. Přesnější orovnání nám zajistí orovnávací destičky, kde jsou diamanty vyrovnány v jedné přímce pod sebou, a proto se nejvíce blíží orovnávání jednokamenným orovnávačem. Orovnávací destičky osazené tyčinkami z MKD nebo CVD nabízejí nejlepší poměr ceny a vlastností orovnávání. Jedině těmito destičkami lze dosáhnout na moderních CNC bruskách 100% opakovatelnosti orovnání po celou dobu životnosti orovnávače!

                              

Pro rovinné orovnávání korundových a především CBN kotoučů v keramických vazbách je dnes nejefektivnější rotační orovnávání diamantovým rotačním orovnávačem. Pro upnutí je nutné vybavení brusky orovnávacím zařízením – vřetenem. Pro otvorové broušení dostačují i menší a levnější orovnávací vřetýnka nebo systém upnutí rotačního orovnávače na vřeteno s obrobkem.                              

Výrobcem všech výše uvedených rotačních orovnávacích nástrojů je světoznámá německá firma DR.KAISER Diamantwerkzeuge, kterou na českém trhu zastupuje firma DIA-Praha s. r. o., specialista na broušení a orovnávání.

Jan Čeřovský